PartnerShip-Úvod

2. února 2010 v 14:18 | Lena |  PARTNERSHIP
PARTNERSHIP

Partnership se primárně snaží o to, aby si kůň sám raději vybral člověka místo stáda, aby pracoval a zdokonaloval se rád, ne proto, že musí. Důraz je kladen na naprosto vyrovnaný vztah, v němž je respekt a důvěra ve vzájemné rovnováze. Základní vztah této metody se dá demonstrovat na příkladu kobyly a hříběte. Matka vždy ví, jaký tlak má na hříbě vyvíjet, aby ji respektovalo. Když ji hříbě kousne, kobyla ho také kousne, ono z toho vyhodnotí, že to nemá dělat. Při vysvětlování tohoto vztahu vypukla debata, zda je to správné, protože vztah matka - hříbě trvá intenzivně pouze cca 3 měsíce, poté se hříbě začíná stávat samostatnější, od matky se začíná vzdalovat a více se pohybuje s ostatními hříbaty. Zuzka argumentovala tím, že v případě, kdy hříbě vycítí nebezpečí, běží rychle zpět za matkou, z čehož je patrná silná vazba.

Dále bylo přistoupeno k vysvětlení samotného procesu práce-Základní podmínkou pro práci s koněm je předpoklad, že nás kůň vnímá, tzn. jedno ucho (vnitřní) do strany, druhé dopředu.
Následovala ukázka a vysvětlení správného používání pomůcek-Patří mezi ně zejména: bodová ohlávka, dlouhé vodítko, tzv. mrkvová hůlka či tušírka. Tušírka slouží jako pochvala i jako povel. Ve výkladu byl kladen důraz na správnost nasazení ohlávky; uzlíky by neměly působit v měkkých částech nosu, jelikož by mohly koni způsobovat nepříjemné pocity, povely by byly nepřesné a spolupráce by nebyla taková, jakou si přejeme. Pomůcky jsou pro to, aby skutečně jen pomáhaly, neměly by převzít klíčovou roli. To znamená že žádoucí je, aby se spíš nepoužívaly, než používaly.
Další hodina byla zaměřena na samotný průběh výcviku. Přivolání koně pomocí různých způsobů. Když kůň poslechne, následuje pochvala a tzv. zklidnění (podřep na zem). Pochvala není myšlena formou pamlsků, jelikož motivace na žrádlo není spolehlivá. Důležitá část ve výcviku jsou 3 P:
  • Pozornost (ukázka na 2,5letém hříběti)
  • Prostor
  • Pochvala
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama