Vady koní

17. ledna 2010 v 15:23 | Lena |  NEMOCI A ZRANĚNÍ
Vady koní
 • Měsíční slepota (iridocyclochorioiditis periodicum equorum - ophtalmia periodica)
  je způsobena aseptickým zánětem, který se opakuje v určitých intervalech a končí často oslepnutím. Příčinou jsou alergické reakce na infekci, na chřipkové viry, přítomnost parazitů a jejich toxiny, avitaminóza B2 a další. V akutním stadiu se vyznačuje slzením, světloplachostí, spojivka je zarudlá, duhovka zúžená a oční bulva zvětšená. Po opakovaných zánětech zůstávají většinou zákaly rohovky, čočky, sklivce nebo srůsty na rohovce, duhovce a čočce. Zánět často přechází po zrakovém nervu i na druhé oko, takže kůň oslepne úplně.


 • Dušnost
  je trvalá porucha dýchání, způsobená sníženou pružností plic, projevuje se ztíženým výdechem, při kterém se hromadí zbytkový vzduch v plicích a plíce se rozšiřují. Příčinou je většinou nadměrná námaha jako následek různých plicních onemocnění. Akutní stadium je léčitelné. Principem zkoušky na dušnost je měření hodnot triasu za 30 minut po půlhodinové námaze v klusu, kdy hodnoty triasu, zvláště dechu, jsou u zdravého koně již v klidových hodnotách, u dušného zůstávají vyšší (viz tabulka na úvodní straně).

 • Pískání
  je druhem dýchavičnosti, projevujícím se při rychlejším pohybu a intenzivnějším dýchání zvláštním pískavým nebo chrčivým zvukem. Je způsobeno ochrnutím zpravidla levého hlasového vazu a s tím souvisejícím vchlípením vnitřní sliznice hrtanu, které snižuje jeho průchodnost, a tím přichází do plic nedostatečné množství vzduchu, respektive kyslíku.

 • Jankovitost (hydrocephalia)
  je chronické onemocnění, které je způsobeno zvětšením objemu seriózní tekutiny (vodnatelností mozkových komor). Projevuje se zaujímáním nepřirozených postojů (zkřížení nohou), nepřirozenou chůzí, sníženou citlivostí a netečností nebo naopak zuřivostí koně.

  Zdroj: Klik
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama