Obraty,Piruety

31. ledna 2010 v 16:38 | Lena |  DREZURNÍ CVIKY
Obrat kolem zádě:
Na začátku obratu je dovoleno udělat pár kroků dopředu. Během obratu se kůň otáčí kolem bodu tak, že vnitřní zadní noha zůstává blízko tohoto bodu, při zachování jasného čtyřtaktu. Přední nohy a vnější zadní noha se pohybují kolem vnitřní zadní nohy, která se zvedá a pokládá čistě v rytmu ve směru těžiště a dotýká se země ve stejném bodě, nebo mírně vpřed. Po skončení obratu se kůň vrátí na stopu ve směru dopředu před druhým zastavením. Kůň se vrátí na stopu bez křížení zadních nohou. Při obratu je kůň ohnut ve směru obratu.


Pirueta(poloviční pirueta):
je kruh (polokruh) prováděný na dvouch stopách s poloměrem rovným délce koně, kdy se předek otáčí okolo zádě. Piruety(poloviční piruety) se obvykle provádějí ve shromážděném kroku nebo cvalu, ale mohou se provádět také v piaffě. Při piruetě(poloviční piruetě) se přední nohy a vnější zadní noha pohybují okolo vnitřní zadní nohy, která tvoří střed a musí se vracet na totéž místo nebo se pohybovat nepatrně kupředu pokaždé, když se zvedne. Při provádění piruety(poloviční piruety) v kterémkoliv chodu je kůň nepatrně ohnut ve směru, ve kterém se otáčí, zůstává lehce na přilnutí, otáčí se klidně, udržuje stálou kadenci a nohosled příslušného chodu. Nejvyšším bodem celého cviku je týl hlavy. Během piruet(polovičních piruet) má kůň udžet kmih, nemá ani nepatrně couvnout nebo ustoupit. Pohyb přestane být prvidelný, když se vnitřní zadní noha napohybuje ve stejném rytmu jako vnější zadní noha nebo zůstává na místě. Při provádění piruety(poloviční piruety) ve cvalu má jezdec udržet plnou uvolněnost koně se zdůrazněným shromážděním. Záď je dobře angažovaná, snížená a vykazuje dobrou pružnost kloubů. Před a pi piruetě se kůň pohybuje ve cvalu. Ten je charakteristický zvýšením aktivity a shromážděním před piruetou. Pohyb je dokonalý, když kůň při pohybu vpřed udržuje stálou rovnováhu. Kvalita piruet se hodnotí podle pružnosti, uvolněnosti, kadence a pravidelnosti, přesnosti a měkkosti přechodů; pirueta ve cvalu také podle vyváženosti, vzpřímení a počtu skoků (má jich být při piruetě 6-8, při poloviční piruetě 3-4)
Pasáž:
Je to odměřený, velmi shromážděný, velmi vznosný a velmi kadencovaný klus. Je charakterizován výraznou angažovaností zádě, více zdůrazněným ohýbáním kolen a hlezen a půvabnou pružností pohybu. Každý diagonální pár nohou se střídavě zvedá a dopadá s kadencí a prodlouženým vznosem. V zásadě kopyto přední nohy se má zvedat do úrovně poloviny holeně druhé přední nohy. Kopyto zadní nohy se má zvedat mírně nad spěnku druhé zadní nohy. Krk má být zvednutý a vznostně vyklenutý s týlem jako nejvyšším bodem a hlavou těsně u kolmice. Kůň má zůstat lehce a měkce na přilnutí a schopný přejít z pasáže do piaffy a opačně, bez zjevného úsilí a bez změny kadence, s výrazným kmihem. Nepravidelné kroky zadních nohou, houpání předku nebo zádě ze strany na stranu, jakož i trhavé pohyby předních nebo zadních nohou nebo vlečení zadních nohou jsou vážné chyby.

Piaffa:
je vysoce shromážděný, kadencovaný, vznosný diagonální pohyb působící dojmem, že kůň zůstává na místě. Hřbet koně je ohebný a pruží. Dá se říct, že jde o pasáž na místě, tudíž pro piaffu platí stejná pravidla jako pro pasáž (viz. výše - pasáž)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Carinka*Pajuška Carinka*Pajuška | Web | 1. února 2010 v 11:13 | Reagovat

Obdivuju ty, co tohle všecko zvládnou...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama