Drezura-Úvod

31. ledna 2010 v 16:13 | Lena |  DREZURNÍ CVIKY
DREZURA
Drezura je další soutěž, při které jde hlavně o to, aby jezdec s koněm "splynuli", aby jezdec dával jen nepatrné povely a kůň je plnil jakoby sám od sebe. V této soutěži jde o koňské ladné pohyby a jezdcův perfektní sed a držení těla.
Na tento druh sportu se každý teplokrevník nehodí. Drezurní kůň by měl mít velmi ladné pohyby a perfektní elegantní chody. Drezura je jedna z nejtěžších druhů koňských sportů. Stejně jako u parkuru i v drezuře jsou dané stupně obtížnosti. Jsou úplně stejné, liší se jen v tom, že v drezuře se ke stupňům obtížnosti nepojí výška překážek, ale různě těžké drezurní cviky a figury.Cílem drezury je harmonický rozvoj fyzických a psychických schopností koně. Výsledkem je kůň klidný, pružný, uvolněný a obratný, ale také důvěřivý, pozorný, bystrý, čímž se dosáhne úplného souladu s jezdcem. Tyto vlastnosti se projevují: uvolněností a pravidelností chodů, souladem, lehkosti a nenuceností pohybů, odlehčení předku a angažovanosti zádě, která je zdrojem kmihu, přijmutí udidla a podrobení se vždy a všude bez napětí či odporu.

Kůň působí dojmem, že dělá dobrovolně vše, co je od něj požadováno. Důvěřivě a pozorně se podřizuje svému jezdci, zůstává dokonale rovný ve všech pohybech na rovné čáře a je poslušně ohnut na křivkách. Jeho krok je pravidelný, uvolněný a nenucený. Klus je uvolněný, pravidelný, pružný, vznosný a živý. Cval je plynulý, lehký a kadencovaný. Záď nikdy není neaktivní nebo loudavá.

Kůň reaguje na nejjemnější pobídky jezdce, a tak oživuje všechny části těla. Při veškeré práci i při zastavení, kůň musí být "na přilnutí". Kůň je na "přilnutí, když je krk více nebo méně zvednut a vyklenut podle stupně výcviku a podle prodloužení nebo shromáždění chodu, přijímá udidlo s lehkým a měkkým kontaktem a stálou poslušností. Hlava musí zůstat v ustálené poloze, zpravidla nepatrně ke kolmici, s pružným týlem jako nejvyšším bodem šíje, kůň se nevzpírá jezdci. Základem drezury je rytmus, který kůň udržuje ve všech chodech.

Kopíruj pouze s ikonkou!
↓↓
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama